خرید لباس مردانه, استایل خیابانی

استریت استایل یا تیپ خیابانی و جایگاه آن در مد و فشن!

استریت استایل یا تیپ خیابانی و جایگاه آن در مد و فشن!

نگاهی بر صنعت استریت استایل

نگاهی بر صنعت استریت استایل | کومار استایل

بر اساس تعریف مفاهیم، استریت استایل (Street Style) نوعی سبک مد خاص برخاسته از فرهنگ مد بریتانیایی می‌باشد. تیپ خیابانی و یا مد خیابانی یک رویکرد جامع مد بوده که اساساً شامل سبک‌های کاملاً متمایز از یکدیگر است. معیارهای مد استریت استایل گاهاً به اندازه‌ای از یکدیگر متمایز هستند که از مسیر اصلی فشن خارج شده و غالباً بر مبنای فردگرایی تعریف گردیده و در این مسیر چندان بر ترندهای فعلی متمرکز نیستند.

به عبارت دیگر، همه افراد قادرند از طریق پوشیدن لباس‌ها و اکسسوری‌ها اظهار نظر نمایند و بدین ترتیب، کمی از شخصیت درونی‌شان را در معرض نمایش بگذارند. در واقع، مد خیابانی به همه افراد این فرصت را داده تا بتوانند علاوه بر به کار گرفتن استایل‌ها و ترندهای متمایز هویت مستقل خود را در معرض نمایش عموم بگذارند. و این موضوع به خودی خود فوق العاده است! چه بسا همه افراد بلااستثناء قادر خواهند بود بدون توجه به زمان و مکان لباس‌های خیابانی و غیررسمی را مطابق با خلق و خویشان بپوشند و ست کنند.

احتمالاً بنا بر دلایل فوق، استریت استایل یک مد کاملاً آنی، اعتیادآور و ویروسی بوده که طی سال‌های اخیر توانسته شیوه‌های تولید و مصرف صنعت مد را تحت تاثیر قرار بدهد.

سیر تکاملی صنعت استریت استایل

سیر تکاملی صنعت استریت استایل | کومار استایل

برخلاف تصور عام، استریت استایل از دل به‌روزرسانی شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام برنخاسته است. سبک مد خیابانی پدیده قرن بیستم شناخته شده؛ چنان که انگار این بخش از مد همواره وجود داشته و جزئی از فرهنگ انسان بوده است.

با این حال، سبک و تیپ خیابانی تا پایان دوره جنگ جهانی دوم چندان مورد توجه قرار نگرفت. این در حالی است که با مروری بر مد کنونی متوجه تاثیر دوچندان شبکه‌های اجتماعی بر روی این صنعت قدرتمند خواهیم شد. تاثیری که تا سالیان پیش چندان مشهود نبود.

در این میان، کریستین دیور و پیر بالمن را می‌توان به عنوان پیشگامان موثر در صنعت مد خیابانی نام برد. به جرات می‌توان گفت این افراد در پیدایش صنعت استریت استایل نقش بسزایی داشتند. از آنجا که آیتم‌های استریت استایل توسط برندهای مطرح صنعت مد عرضه می‌شد، افراد دارای درآمد بالاتر قادر به خرید اینچنین محصولات بودند.

این روند آنقدر ادامه یافت که عمده لباس‌های خیابانی و غیررسمی در درجه نخست از سوی برندهای گران و معتبر تولید می‌شد و افراد کمتری از اقشار جامعه توان خرید نمادهای آن را داشتند.

برند کریستین دیور ظاهر جدید زنانِ وقت را با یک کت کمر کرستی و دامن بلند گرد تعریف کرد. این تصویر زنانه نو جایگزین ظاهر ابزاری زنان در طول دوران جنگ شد. منتهی این شکل از ساعت شنی با استفاده از لایه‌های متعدد پارچه‌های کمیاب تولید گردید.

مدت‌هاست که پدیده استریت استایل در انگلستان مورد تحقیق و تفحص قرار گرفته است. این موضوع اهمیت تیپ و استایل خیابانی جوانان در طول دوره پس از جنگ را نشان می‌دهد که ممکن است با نسل بیبی بومر مرتبط باشد. به همین دلیل، احتمال دارد این سبک بیشتر از آنِ نوجوانانی باشد که از استقلال مالی برخوردارند و با انگیزه بالا خواهان نمایش هویت مستقل خود می‌باشند.

پیشینه صنعت مد خیابانی

پیشینه مد و لباس و هویت همواره در موازات یکدیگر بوده. در این باب، استریت استایل به عنوان زمینه ساز هویت گروهی و انسجام خرده فرهنگی یاد می‌شود.

قرن بیستم نمایانگر ارتباط قوی میان صنعت مد و استایل خیابانی بود. و ریشه اصلی پدیده مد خیابانی را می‌توان به اصالت و تمایل به ابراز غرض معنادار ارتباط داد. با این حال، استریت استایل توسعه یافته در اواسط قرن بیستم بسیار متفاوت‌تر از شکل و شمایل اولیه آن بود. چرا که نحوه خرید لباس و همچنین، درک عمومی افراد از صنعت مد خیابانی زمین تا آسمان فرق داشت!

ضمن تفاسیر فوق، سبک خیابانی همواره در معرض تغییرات گسترده حاصل از تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بوده. و دوران مطرح شدن مد خیابانی دوره‌ای محسوب می‌شد که مردم تمایل داشتند طی آن سبک عادی و رایج خود را تغییر بدهند. احتمالاً بنا بر همین دلیل، بسیاری دیگر از مدها تحت عنوان هیپی، پانک، گات و بایکر پدید آمد. منتهی، نیاز به تغییر به اندازه نیاز به ابراز هویت فردی اهمیت داشت. و این دقیقاً همان نکته‌ای که استریت استایل برای افراد به ارمغان آورد.

محبوبیت استریت استایل در اینستاگرام

محبوبیت استریت استایل در اینستاگرام | کومار استایل

امروز کافیست تا به هشتگ Street Style در اینستاگرام سر بزنید تا متوجه میلیون‌ها نوجوان و جوان بشوید که با این سبک لباس معروف شده‌اند. با وجود آنکه تنوع تیپ خیابانی به قدری است که شما کمتر قادر به یافتن نکته مشترک میان صدها هزارست لباس خواهید بود، ولیکن، این تیپ غالباً از طریق تیپ هیپ هاپ، اسکیت بورد و رسانه‌های اجتماعی معروف گردید. و پس از آن، انتخاب لباس‌های خیابانی و غیررسمی بسیار چشمگیرتر و جسورانه‌تر شد.

چگونه یک خرید اسلش مردانه سایز بزرگ و با کیفیت داشته باشیم؟

لباس‌های خیابانی و غیررسمی این سبک اساساً شامل لباس‌های بگی، تی شرت‌های معمولی و کتانی‌ها می‌باشد. نکته اینجاست که ترکیب رنگ‌ها، پرینت‌ها و طرح‌ها طوری کنارِ هم چیده شده که در غیر این صورت، شما هرگز آنان را در ملاعام نمی‌پوشیدید.

با محبوبیت روز افزون اینستاگرام هیچ بعید نیست که ما هرروزه شاهد افرادی باشیم که به طور تصادفی حین خیابان گردی عکس می‌اندازند. و این عکس‌ها به همان اندازه مطرح شوند.

به نظر می‌رسد که امروز ترند استریت استایل برای افراد بالاخص نوجوانان و جوانان یک روند انرژی بخش و سرگرم کننده باشد. چرا که هر فرد قادرست مد را از زبان خود تعریف کند و این موضوع فوق العاده است!

با این حال، چرا مد خیابانی بیشتر از طریق اینستاگرام مطرح شده؟

فقط در اینستاگرام شاهد آخرین مد خیابانی باشید!

فقط در اینستاگرام شاهد آخرین مد خیابانی باشید! | کومار استایل

اینستاگرام یک اپلیکیشن موبایل پیشرو در زمینه سبک دهی و به اشتراک گذاری تصاویر بر روی وب بوده که در میان استریت استایلیست‌ها و به علاوه، عکاسان استریت استایل آماتور محبوب می‌باشد. این محبوبیت به قدری است که عکاسان مد خیابانی آماتور گاهاً هزاران فالوور در سطح شبکه اجتماعی خود دارند.

به عبارت دیگر، اینستاگرام یک پلتفرم بوده که امکان تبادل سریع و منعطف اطلاعات را در قالب تصاویر فراهم می‌آورد. بنابراین، این برنامه برای افراد برندساز و یا مشتاقان به اشتراک گذاری ساده‌ترین وقایع زندگی بسیار مفید می‌باشد.

حال پس از گذشت سال‌ها اینستاگرام به بستری برای همه افراد بالاخص مشتاقان در زمینه مد و فشن بدیل گردیده هست. به همین دلیل، استفاده از این برنامه به شما فرصت مطلع شدن از آخرین مد خیابانی و تغییرات جزئی در آن را خواهد داد.

این موضوع باعث شده تا بسیاری از عکاسان مد خیابانی بابت بستر فراهم آمده در اینستاگرام متشکر باشند. چرا که تا پیش از این برنامه پوشش رسانه‌ای در این خصوص وجود نداشت.

قابل ذکرست که آنچه در زندگی واقعی عجیب به نظر می‌رسد در اینستاگرام چندان احمقانه نیست. بدین ترتیب، اگر شما هم یکی از طرفداران استریت استایل هستید بدانید که زمین بازی اینستاگرام به رویتان بازست. افراد بدون ترس از مورد تمسخر واقع شدن می‌توانند از این بستر در جهت صحیح استفاده کنند.

قطب‌های مهم مد خیابانی در جهان

پاریس

پاریس - قطب‌های مهم مد خیابانی در جهان | کومار استایل

عشق، رویا و روشنایی … استریت استایل در پاریس

پاریس، پایتخت مد جهانه. بنابراین، دیدن مد خیابانی در خیابان‌های پاریس چندان دور از نظر نیست. شما ممکنه همین حالا و یا حتی چندین سال دیگر شاهد نوعی مد خیابانی در پاریس باشید که با برخی انواع پوشش، سبک و مشخصه تحت عنوان “سبک شهری” مطرح می‌شود.

ژاپن

ژاپن - قطب‌های مهم مد خیابانی در جهان | کومار استایل

احتمالاً تعجب خواهید کرد به محض آنکه بخوانید صنعت مد خیابانی ژاپن از سوی طراحان ژاپنی حرفه‌ای هدایت نمی‌شود. صنعت استریت استایل ژاپن توسط دختران دبیرستانی هدایت می‌شود که نقش موثری در کنترل ترندهای فشن نیز داشته هست.

این جوانان آگاه به دنیای مد و یا درگیر دیده شدن به طور مستقیم و یا غیرمستقیم مد خیابانی ژاپن را دیکته می‌کنند. اغراق نیست اگر بگوییم که دختران دبیرستانی ژاپن مامور مد خیابانی هستند که مسئولیت ایجاد و نشر لباس‌های خیابانی و غیررسمی را نیز بر عهده دارند.

ژاپنی‌ها فارغ از هرگونه هویت سیاسی و ایدئولوژیکی سبک استریت استایل را در معرض نمایش می‌گذارند و این تنها یک شیوه ابتکاری برای حضور آنان در خیابان‌هاست.

لندن

لندن - قطب‌های مهم مد خیابانی در جهان | کومار استایل

لندن خاستگاه استریت استایل و همچنین، مهم‌ترین پایتخت مد جهان هست. برخلاف تیپ خیابانی میلان و پاریس، مد خیابانی لندن به سبب دارا بودن حق امتیاز این صنعت به اصل خود نزدیک‌تر است.

این صنعت در انگلستان نه تنها تعریف کننده مفاهیم مد بوده؛ بلکه بیانگر هویت اجتماعی و فرهنگی نیز می‌باشد. از مهم‌ترین دلایلی که لندن به عنوان خاستگاه استریت استایل در اروپا شناخته شده اینه که بازیکنان مد بریتانیایی به داشتن رویکرد بازتر، انعطاف پذیرتر و خلاقانه‌تر با جوانان مستعد امیدوار تمایل بیشتری دارند.

این نگرش باعث شده تا جوانان انگلیسی با ذهنیت بازتر در خیابان‌ها حضور یابند و تیپ مدنظر خود را در معرض نمایش بگذارند.

نیویورک

 

نیویورک- قطب‌های مهم مد خیابانی در جهان | کومار استایل

شما هرگز نمی‌توانید به اسم مد کار اشتباهی در نیویورک انجام بدهید!

بنابراین، مهم نیست اگر پیژامه پوش به پیاده روی بروید و یا آنکه با کفش‌های پاشنه بلند در صف نانوایی بایستید. همانطور که همه ما می‌دانیم شما می‌توانید هر زمان در نیویورک قدم بزنید، آواز بخوانید و یا حتی برقصید!

اهمیتی ندارد که این موضوع چقدر عجیب به نظر می‌رسد. مهم اینه که نیویورک اولین پایتخت مد و آرزوهای بزرگ در جهان می‌باشد. خیابان‌های نیویورک هرروزه شاهد نوجوانان و جوانان خوش آتلیه استریت استایلیست بوده که ممکنه سبک تازه‌ای در صنعت استریت استایل رقم بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *